“HOREX Azərbaycan” – otel və restoranlar sektorunun peşəkarlarına istiqamətlənmiş, beynəlxalq səviyyəli peşəkar sərgidir. “HOREX” sərgisi iştirakçılara yeni məhsulların nümayiş etdirilməsi üçün sərfəli platforma təqdim etməklə yanaşı, onlara öz tərəfdaşları ilə işgüzar əlaqələri genişləndirmək, ən əsası isə, Azərbaycan və bütün Qafqaz regionunun qonaqpərvər bazarında texnologiyalar, məhsul və xidmətlərin istehlakçıları və istehsalçıları arasında yeni, səmərəli və qarşılıqlı fayda verən əlaqələrin qurulmasına imkan yaradır.
Etibarlı tərəfdaş – Azərbaycan
Dünya Bankı və Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının (IFC) məruzəsində 2008-ci ilin yekunlarına dair qeydlərdə Azərbaycan islahatların həyata keçirilməsi üzrə dünya lideri sayılır. Hamıya məlumdur ki, bu gün bütün dünyada iqtisadiyyat öz ağrılı-acılı günlərini yaşayır, sənaye istehsalı azalır. Azərbaycanda isə son beş ildə, daha doğrusu 2004 – 2008-ci illərdə müşahidə edilən iqtisadi inkişaf dünyanın heç bir ölkəsində olmayıb. Beş il ərzində iqtisadiyyat 2,6 dəfə, büdcə məsrəfləri isə 10 dəfədən də çox artmışdır. BMT-nin dünyadakı iqtisadi şəraitə dair məruzəsinin proqnozlarına əsasən, 2009-cu ildə MDB məkanında ən dinamik iqtisadiyyata malik ölkə məhz Azərbaycan olmuşdur.
Sərgidə iştirakın üstünlükləri
Sərgi bütün Qafqaz regionunun turizm və qonaqpərvərlik mərkəzi olan Bakı şəhərində keçirilir və regionun otel və restoran biznesi sahəsində ən vacib tədbirlərindən biri sayılır.
“HOREX” sənayenin peşəkarlarına istirahət evləri, restoranlar, supermarketlər, fitnes klubları, kafe və barlar üçün ən yeni məhsullar, texnologiyalar və xidmətlərin istehsalçı və istehlakçıları üçün peşəkar sərgi rolunu oynayır. Bu, ən nüfuzlu istehsalçılar və sözügedən sənaye növünün nümayəndələri ilə əlaqə yaratmaq üçün səmərəli üsuldur.
Azərbaycanın sürətlə inkişaf edən “qonaqpərvərlik” bazarında “HOREX 2011” sərgisi eksponentlərə yeni məhsulların nümayiş etdirilməsi üçün sərfəli platforma təqdim etməklə yanaşı, tərəfdaşlar ilə işgüzar əlaqələr qurmağa və mövcud müştərilər ilə əlaqələri möhkəmləndirməyə imkan yaradır.
Qonaqpərvərlik sənayesi
- “HOREX 2011” sərgisi Azərbaycanın qonaqpərvərlik bazarında yeni imkanlar açır və ölkə iqtisadiyyatının əhəmiyyətli inkişafının göstəricisi sayılır.
- Bu gün Azərbaycanda 15 min müəssisə və təşkilat mehmanxana və restoran biznesi ilə məşğul olur.
- Təkcə Bakı şəhərində hal-hazırda 5.000-ə yaxın ictimai iaşə obyektləri fəaliyyət göstərir, orta hesabla isə hər ay “A” və “B” kateqoriyalı yeni obyektlər istifadəyə verilir.
- Ölkədə yeni mehmanxanaların tikintisi və mövcud mehmanxanaların rekonstruksiyası geniş vüsət alıb. Belə ki, son 4 il ərzində ölkədə otaqlarının ümumi sayı 30.706 olan 370 müxtəlif kateqoriyalı mehmanxana inşa və bərpa edilib.
- 2009-cu ilin sonu üçün 35 yeni otelin istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulur. Hal-hazırda, ölkədə 60 mehmanxana inşa edilir.
- Hər il Azərbaycanda yeni super-marketlər açılır və bununla da ticarət, vitrin və soyuducu avadanlıqların keyfiyyəti və dizaynına olan tələbat artır.
- 2008-ci ildən etibarən, Xəzər dənizinin sahilində istirahət kompleksləri və otellərin intensiv şəkildə inşası üzrə yeni layihələrə start verilmişdir. “Holton”, “Four Season”, “Marriott”, “Ibis and “Warwick” kimi dünya səviyyəli otel brendləri Bakıda öz otellərini istifadəyə verirlər.
Reklam kampaniyası
- 40.000 dəvətnamə biletinin təkcə Azərbaycan deyil, eləcə də Rusiya, Türkiyə, İran, Gürcüstan, Mərkəzi Asiya və digər ölkələrin iri və xırda müəssisələrini özündə əks etdirən peşəkar məlumat bazası üzrə birbaşa göndərilməsi;
- Televiziya və radioda sərginin açılışından iki həftə əvvəl reklam, Bakı şəhərinsə reklam lövhələri və banerlər, Azərbaycan, Gürcüstan, Rusiya, Mərkəzi Asiya, Türkiyə və İranın peşəkar və aparıcı kütləvi informasiya vasitələrində reklam və məqalələr;

HOREX Азербайджан - это международная специализированная выставка, нацеленная на профессионалов отельной и ресторанной индустрии. Выставка HOREX предоставляет участникам выгодную платформу для демонстрации нового продукта, возможность расширить деловые связи с партнерами, и что самое главное, установить новые эффективные и взаимовыгодные связи между потребителями и поставщиками оборудования, технологий, товаров и услуг на рынке гостеприимства Азербайджана и всего Кавказского Региона.
НАДЕЖНЫЙ ПАРТНЕР….АЗЕРБАЙДЖАН
По итогам 2008 года, опубликованным в докладе Всемирного банка и Международной финансовой корпорации (IFC), Азербайджан признан мировым лидером в осуществлении реформ. Известно, что сегодня во всем мире экономика переживает спад, снижается промышленное производство. Такого экономического развития, какое было в Азербайджане за последние пять лет – в 2004-2008 годах, не было ни в одной другой стране. За пять лет экономика возросла в 2,6 раза, бюджетные расходы – более чем в 10 раз. Следуя прогнозам доклада ООН по экономической ситуации в мире, в 2009 году страной с самой динамичной экономикой в СНГ остается Азербайджан.
ПРЕИМУЩЕСТВА УЧАСТИЯ
Выставка проводится в г. Баку – это центр туризма и гостеприимства всего Кавказского региона и является важным событием индустрии отельного и ресторанного бизнеса региона.
HOREX предоставляет профессионалам индустрии выставку производителей и поставщиков новейшей продукции, технологий и услуг для гостиниц, домов отдыха, ресторанов, супермаркетов, фитнесс клубов, кафе и баров. Это эффективный способ установления контакта с наиболее влиятельными производителями и представителями данной индустрии.
На стремительно растущем рынке гостеприимства Азербайджана HOREX2011 предлагает экспонентам выгодную платформу для демонстрации новой продукции, дает возможность наладить деловые контакты с новыми партнерами и укрепить связи с уже имеющимися клиентами.
ИНДУСТРИЯ ГОСТЕПРИИМСТВА
- HOREX 2011 раскрывает прекрасные возможности на рынке гостеприимства Азербайджана и является показателем значительного роста экономики страны.
- Сегодня в Азербайджане 15 тысяч предприятий занимаются гостиничным и ресторанным бизнесом.
- Только в Баку на данный момент действует порядка 5 000 заведений общественного питания, в среднем каждый месяц открываются новые заведения класса А и В.
- В стране развивается строительство новых гостиниц и обновление уже существующих: за последние 4 года в стране построено и реконструировано 370 гостиниц различных категорий на 30,706 номеров.
- 35 новых отелей откроются в конце 2009 года. В настоящий момент в стране строятся 60 гостиниц.
- Ежегодно в Азербайджане открываются новые супермаркеты, повышается требование к качеству и дизайну торгового, витринного и холодильного оборудования.
- С 2008 года запущены проекты по интенсивной застройке Каспийского берега комплексами отдыха и отелями. Мировые отельные бренды Hilton, Four Season, Marriott, Ibis and Warwick открывают свои отели в Баку.
Рекламная Компания
- Прямая рассылка 40,000 пригласительных билетов по профессиональной базе данных, включающая все крупные и мелкие предприятия не только Азербайджана, но и России, Турции, Ирана, Грузии, Центральной Азии и других стран;
- Реклама на ТВ и радио за две недели до начала выставки, рекламные щиты и баннеры в городе Баку, Реклама и статьи в специализированных и ведущих СМИ Азербайджана, Грузии, России, Центральной Азии, Турции и Ирана;